logo550x95.png

Man-o-war-ironclad-2008.pngIRONCLAD BORDEAUX

Producent: MAN O´ WAR

Område: Waiheke Island, Nya Zeeland

Druvor : Merlot, Cabernet Franc, Malbec, Petit Verdot, Cabernet Sauvignon

Alkohol: 14,5 %

Storlek: 750 ml

Skörd: Handskörd

Jäsning: 28 dagar total jäsning, först vildjäsning sedan kontrollerad

Lagring: Ståltank 5 månader, fransk ek

Miljö: Certifierad för hållbar odling/framställning

Jordmån: Vulkanisk bergart

Vinmakare: Duncan McTavish

Årgång 2008/2009

Beskrivning

Druvorna handskördas och förvaras separat i 15 månder innan Bordeauxblenden Ironclad skapas. Efter jäsning lagras vinet både på nya och gamla ekfat och malolaktisk jäsning sker.

Blenden resulterar i en komplex doft, med profil av svarta vinbär, röda sommarbär, jordnära undertoner med svaga blominslag. Detta ramas in med läder, asfalt och vanilj.

Vinet har skruvkork för att bevara maximalt med frukt och friskhet.

Utmärkelser

“Best New World Red Wine”, Decanter (Stephen Spurrier) Jan 2010

Gold Medal, New Zealand International Wine Competition 2010

91 Points, Robert Parker’s The Wine Advocate (Neal Martin) Oct 2010

Man O’ War ligger beläget på den östra delen a Whaiheke Island som i sin tur ligger strax utanför Aukland på den norra ön. Ett underbart vinodlingsområde med branta sluttningar, svala havsvindar och många soltimmar. Namnet på vingården är inspererat av Captain James Cook som lär ha ansett att här var träden starka nog att bygga master till hans flotta.

pdf

Proud member of

nz_sustainable_winegrowing-w242.jpg