La Puerta Alta Malbec
Typ: Rött vin
Alkoholhalt: 14 %
Antal/kolli: 12 x 750ml
Druva: 100% Malbec
Producent: Valle de la Puerta
Land: Argentina
Beskrivning:
Endast den bästa frukten används för Ichanka Alta vin. Druvorna är handplockade från droppbevattnade vinstockar som handbeskäras för optimal smak och mognad. När vinet är klart används endast de bästa röda vinet som är noggrant utvalda för Alta sortiment och förvaras i separata tankar tills både primär och sekundär jäsning är klar. De blandas då med våra Reserva viner och lagras på franska och amerikanska ekfat i 6 månader.
Mörk rubinröd i färgen, visar detta vin mogna fruktegenskaper som plommon, björnbär och mullbär med inslag av mocka och vanilj. Smaken är silkeslen med saftig bärfrukt, balanserad med mjuka och runda tanniner för en elegant lång eftersmak.
Historik:
Valle de la Puerta grundades 1994.
Marken är belägen i Famatina Valley, La Rioja, Argentina och flankeras av de vackra Sierra Famatina och Sierra Velasco bergen som är en förgrening av den imponerande Andernas kedja. Jorden har sköljts ned från dessa berg under årens lopp och har fyllt upp dalen upp till 1000 m över havet. Förutom en storslagen visuell bakgrund till marken med dessa vackra snötäckta berg har det bidragit till en utveckling med väldränerad jord överst och magnifikt vatten. Alla dessa faktorer skapar en perfekt miljö för ett mikroklimat som ger en enastående mognad och förutsättningar fina röda och vita druvor.
