wicked visit wicked wine symbol

 

 

kontakta-oss-3.jpg 

 

 

 

 

 

 

                                                                                      

   
   

Start Öl Cider Vin Champagne Sprit Systembolaget Nyheter Kalender Smått & Gott

Bernard Massard Bodegas Felix Cave des Vignerons de Chablis Coates Wines Domaine de Calet Eikendal ElviWines Fattoria Carpineta Fontalpino Jabali Omaka Springs Pittnauer Plan B Wines - Frankland River Pooles Rock Schubert wines Yali Wines Valle de la Puerta Vallegarcia

Ichanka Alta Rosé

Typ: Rosé vin

Alkoholhalt: 14 %

Antal/kolli: 12 x 750ml

Beskrivning: Druvorna avstjälkas och krossas ner i kyltankar för en kort period maceration - 8 timmar - för att extrahera den önskade färgen och minimera fenolen. Sedan separeras saften bort från skalen i temperaturkontrollerade rostfria tankar för långsam jäsning.

Detta är ett fräscht och livligt vin, med en svag nyans jordgubbe och tilltalande fruktaromer av jordgubbar och en doft av röda körsbär. Smaken är mjuk, saftig och full med mogen jordgubbe, medan finishen är frisk och torr.

Druva: 100% Malbec

Producent: Valle de la Puerta

Land: Argentina

Historik: Valle de la Puerta grundades 1994.

Marken är belägen i Famatina Valley, La Rioja, Argentina och flankeras av de vackra Sierra Famatina och Sierra Velasco bergen som är en förgrening av den imponerande Andernas kedja. Jorden har sköljts ned från dessa berg under årens lopp och har fyllt upp dalen upp till 1000 m över havet. Förutom en storslagen visuell bakgrund till marken med dessa vackra snötäckta berg har det bidragit till en utveckling med väldränerad jord överst och magnifikt vatten. Alla dessa faktorer skapar en perfekt miljö för ett mikroklimat som ger en enastående mognad och förutsättningar för våra fina röda och vita druvor. Varma torra dagar och kalla nätter, och ökenliknande terräng är en del av dessa miljömässiga kvaliteter.

Vinhuset byggdes på en mark som uppfyller alla behov för modern vinframställning: rostfria tankar och utrustning, bra kylning, pneumatisk press, kontrollerad tempererad jäsning, hög kvalitet på faten, ren jästkultur används.

Droppbevattnade vinstockar får vår odelade uppmärksamhet eftersom de är avgörande för vår framgång. Vi ser till att frukten är väl utsatt för ljus, liksom naturligt luftflöde, rätta förhållanden mellan lövverket för att frukt och en optimal mängd druvor per vinstock uppnås.

Web site: www.valledelapuerta.com


  Copyrigt Wicked Wine Sweden AB - Tumstocksvägen 13 B - 187 66 Täby - Telefon 08-544 723 53 - Fax 08-792 40 83 - info@wickedwine.